Football.com - everything football

1. Division

Teams

Team
Atert Bissen Atert Bissen
Avenir Beggen Avenir Beggen
Berdenia Berbourg Berdenia Berbourg
Berdorf Consdorf Berdorf Consdorf
Blo Weiss Itzig Blo Weiss Itzig
Boevange/Attert Boevange/Attert
CeBra 01 CeBra 01
Esch Esch
Feulen Feulen
Green Boys Green Boys
Kehlen Kehlen
Koeppchen Koeppchen
Lorentzweiler Lorentzweiler
Luna Obercorn Luna Obercorn
Mamer Mamer
Minerva Lintgen Minerva Lintgen
Mondercange Mondercange
Obercorn Obercorn
Orania Vianden Orania Vianden
Résidence Walferdange Résidence Walferdange
Sanem Sanem
Steinfort Steinfort
Titus Lamadelaine Titus Lamadelaine
URB URB
Union Mertert Union Mertert
Wincrange Wincrange
Yellow Boys Weiler Yellow Boys Weiler
Young Boys Young Boys

Venues

Team Venue Capacity
Atert Bissen Atert Bissen Terrain Bousbierg 1,000
Avenir Beggen Avenir Beggen Stade rue Henri Dunant 4,830
Berdenia Berbourg Berdenia Berbourg Stade Renert 2,000
Berdorf Consdorf Berdorf Consdorf Terrain um Kuerzwenkel 1,500
Blo Weiss Itzig Blo Weiss Itzig Stade Albert Kongs 1,000
Boevange/Attert Boevange/Attert Terrain Am Letschert 2,000
CeBra 01 CeBra 01 Complexe Sportif Boy Konen 1,000
Esch Esch Terrain synthétique Esch 1,000
Esch Esch Stade Lankhelz 1,500
Titus Lamadelaine Titus Lamadelaine Stade Municipal de Pétange 2,400
Titus Lamadelaine Titus Lamadelaine Terrain rue du Vieux Moulin 1,500
Feulen Feulen Terrain In Bertzent 1,000
Green Boys Green Boys Stade Um Haf 1,100
Kehlen Kehlen Stade Albert Berchem 1,000
Koeppchen Koeppchen Stade am Ga 1,000
Lorentzweiler Lorentzweiler Terrain rue de Hunsdorf 1,000
Luna Obercorn Luna Obercorn Terrain rue d'Alscheidt 1,000
Mamer Mamer Stade François Trausch 2,000
Minerva Lintgen Minerva Lintgen Stade Jean Donnersbach 1,700
Mondercange Mondercange Stade Communal 3,304
Obercorn Obercorn Stade Henri Jungers 1,000
Obercorn Obercorn Terrain Synthétique Woiwer 1,000
Orania Vianden Orania Vianden Terrain am Komp 1,000
Résidence Walferdange Résidence Walferdange Terrain Op Der Thonn 1,000
Sanem Sanem Stade CS Sanem 1,000
Steinfort Steinfort Stade Demy Steichen 1,300
Union Mertert Union Mertert Stade de la Sûre 1,000
URB URB Op der Millen 1,000
Wincrange Wincrange Stade Henri Lamborelle 1,000
Yellow Boys Weiler Yellow Boys Weiler Stade Am Dieltchen 2,000
Young Boys Young Boys Stade Municipal 3,000

Serie 2Table

# Team
1
22 15 4 48 Promotion
2
1
22 14 6 44 Promotion Play-off
3
1
22 14 6 44
4
2
22 13 5 43
5
22 11 8 36
6
22 9 6 34
7
22 8 7 31
8
22 8 10 28
9
21 7 8 27
10
22 7 12 24
11
22 6 10 24
12
22 4 11 19 Relegation
13
21 4 12 17 Relegation
14
22 2 17 9 Relegation

Serie 1Table

# Team
1
22 17 2 54 Promotion
2
22 14 6 44 Promotion Play-off
3
22 11 3 41
4
22 10 8 34
5
1
22 9 8 32
6
1
22 8 6 32
7
22 8 10 28
8
22 6 7 27
9
22 8 11 27
10
22 6 8 26
11
22 7 10 26
12
22 5 13 19 Relegation
13
1
22 4 12 18 Relegation
14
1
22 3 12 16 Relegation